Kocaelispor Preloader Gif
Arama Butonu Menü Bar
image desctription

FUTBOL SOSYAL SORUMLULUK STRATEJİSİ

  1. Anasayfa
  2. Futbol
  3. A Takım
  4. FUTBOL SOSYAL SORUMLULUK STRATEJİSİ

A Takım

FUTBOL SOSYAL SORUMLULUK STRATEJİSİ

FUTBOL SOSYAL SORUMLULUK STRATEJİSİ

FUTBOL SOSYAL SORUMLULUK STRATEJİSİ

Kocaelispor Kulübü olarak, eşitlik, herkesi kapsama, ırkçılığa karşı duruş, çocuk ve gençlerin korunma ve refahı, herkes için futbol ve çevreye duyarlılık ilkelerinde uyarınca kulübümüze düşen görev ve sorumluluklar aktif olarak icra edilmektedir.

Kulübümüzün oluşturduğu strateji doğrultusunda şehir halkının Kocaelispor ile bütünleşmesi, halkın spora ilgi duyarak rekreasyon aktivitesi kazanması, şehirdeki gençlerin futbol okulu ve akademi gruplarında mücadele ederek zararlı alışkanlardan uzak durması ve sağlıklı birer birey olarak yetişmeler, öğrenciler kadınlar ve engellilere özel projelerle toplumun her kitlesinin maçlara katılımının özendirilmesi gibi amaçlarımız bulunmaktadır. Harici olarak, ülkemizde yaşanan afetler, yardım kampanyaları ve çeşitli aksiyonlara da dışarıdan destek sağlamaktayız.

Ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat Depremi’nin ardından kulübümüz, afetzedelerin yaralarını sarmak adına yardım kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya, taraftarımızın ve futbolcularımızın aktif katılımı ile icra edilmiş olup, A Takım otobüsümüzün afet bölgesi olan Kahramanmaraş’a gönderilmesiyle neticelendirilmiştir. Kahramanmaraş’a gönderilen takım otobüsümüzde 5 gün boyunca afetzedelere konaklama imkanı sağlanmış, İzmit’e dönüş yapılırken de şehirde ayrılan afetzedelerin ulaşım ihtiyacını karşılamakta aktif rol oynanmıştır. Afet bölgesine gönderilen takım otobüsümüze gıda, kıyafet, ısınma gibi öncelikli ihtiyaçların karşılanması adına yardım kolileri yüklenmiş, takım otobüsümüz afet bölgesine vardığında ise bu yardımlar yetkililere teslim edilmiştir.

Bir diğer deprem felaketi olan, Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 Depremi de tüm ülkemizi olduğu gibi şehrimizi de derinden yaralamıştır. Başta Gölcük ilçemiz olmak üzere şehrimizin bir çok noktası yıkılmış, hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir. Kulübümüzün müsabakalarını oynadığı İzmit İsmetpaşa Stadyumu depremzedelere açılmış, stat zeminine çadırlar kurulmuş ve helikopterlerin pist alanı olarak hizmet vermiştir. Bu büyük acının ardından Marmara Bölgesi’ndeki bir çok kulüp yarışmacı hakları saklı kalmak kaydıyla 1999-2000 sezonunda ligden çekilmiştir. Diğer takımlardan farklı olmak kaydıyla kulübümüz ligden çekilme kararı almamış, İzmit İsmetpaşa Stadyumu afetzedelerin kullanımına açıldığı için de mevcut sezonun ilk yarısını deplasmanda oynamak zorunda kalarak lige devam etme kararı almıştır. Kulübümüzün aldığı bu karar, şehrimizi derinden yaralayan depremin ardından şehir halkının tek mutluluk kaynağı olan Kocaelispor’dan mahrum kalmamaları adına önemli bir mihenktaşı olmuştur. Depremin ardından bir çok futbolcu takımdan ayrılırken takımımız ligin ilk yarısını son sırada tamamlamıştır. Ligin ikinci yarısındaki müsabakaları İzmit İsmetpaşa Stadı’nda oynayan takımımız, şehrimizin sahiplenmesi ile birlikte bir boş koltuk bile bırakmadan maçlara çıkmış ve 1999-2000 sezonunda ligde kalmayı başarmıştır.

17 Ağustos 1999 Depremi’nden etkilenen bir diğer şehrimiz de Sakarya’dır. Şehrin takımı Sakaryaspor ile ezeli bir rekabet içinde olduğumuz bilinmektedir. 6 Şubat Depremi’nin ardından kulübümüz, Sakaryaspor ile bir hazırlık maçı organize edip müsabakanın gelirlerini depremzedelere bağışlamak üzere harekete geçmiştir. Sakaryaspor Taraftarı için Kuzey Kale Arkası alt ve üst tribünü tahsis edilmiş olup müsabakayı 22.770 biletli seyirci takip etmiştir. Müsabaka biletlerinden 1.876.880 TL gelir elde edilip, bu miktar bölgedeki afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için bağışlanmıştır.

Kulübümüz, İzmit İsmetpaşa Stadyumu’nda müsabakalarını oynadığı 2015-2017 sezonları arasında kağıt bilet satışı yapmaktaydı. Kulübümüz, kendi bünyesinde yaptığı tasarımlar ile önemli gün ve haftalar, sosyal sorumluluk projeleri gibi temaları biletlere işlemekteydi. Bu furya Yeni Kocaeli Stadı’na geçiş ile son bulmuştur. Fakat Sakaryaspor ile oynadığımız depremzedelere yardım maçı ile birlikte Passolig Web ve Mobil Uygulamasında PDF Bilet satışı yapılmış olup, hatıra PDF Biletlerinin tasarımı kulübümüz tarafından yapılmıştır. Biletin ana temasında Kocaelispor ve Sakaryaspor kulübünün 1999 Depremi ile alakalı doneleri yer almıştır.

Son dönemde, genç yaşta sirayet eden SMA hastalığında ciddi bir artış yaşanmıştır. Geçen sezon kulübümüz, şehrimizdeki bir SMA hastası gencin ailesi de kulübümüzle ortak bir proje yapmıştır. Sahamızda oynadığımız Kocaelispor-Denizlispor müsabakasının gelirlerini SMA hastası gencin ailesine bağışladığımız bu proje, SMA hastalığına farkındalık açısından önem taşımaktadır.

Kocaelispor Kulübü Sosyal Sorumluluk Stratejisi kapsamında her sezon çevre koruma, herkes için futbol, çocukların ve gençlerin korunması ve esenliği, ırkçılıkla mücadele, eşit olma ve herkesi kapsama gibi kriterleri yerine getirmek adına her sezon yeni projeler üretmeye devam etmektedir. Kocaelispor Kulübü ve kulübümüze gönül veren taraftarlar sosyal sorumluluk bilincinde olmaya devam edeceklerdir.