Kocaelispor Preloader Gif
Arama Butonu Menü Bar
image desctription

Kocaeli Stadyumu

  1. Anasayfa
  2. Tesis
  3. Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu Hakkında

Genel Özellikler

Kocaeli stadyumu arsasi şehrin doğusunda mevcut amatör ali kahya spor tesislerinin bulunduğu arsadir. Şehir merkezine yaklaşik 7 km mesafededir. Gün geçtikçe gelişmekte olan şehrin sembol yapilarindan olmasi amaçlanmaktadir. Kocaeli stadyumu toplam 90 bin metrekare imar alani olan arsa üzerine inşa edilecektir. 35 bin seyirci koltuğu, 560 vİp seyirci koltuğu, 6197 uefa club koltuğunun yer aldiği statta 752 koltuk kapasiteli loca bölümü ve bati ve doğu tribünlerinde toplam 187 adet loca bulunmaktadir.21 asansörün bulunduğu statta 646'si kapali olmak üzere 1215 otopark ve 11 araçlik otobüs parki yer almaktadir.

Çok amaçli olarak hayata geçirilen stadyumda, restoran, büfe gibi sosyal alanlarin yani sira çoklu bilet satiş gişeleri mevcuttur. İki tribün kati arasinda loca ,VIP alanlari, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiştir. Stadyumun güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Stadyumun ana VIP girişi bati yönündedir. Stadin altinda 646 araçlik bir VIP otoparki öngörülmüştür. Stadin çeperinde toplamda 570 araçlik bir otopark tasarlanmiştir. Bu park yerleri, yollara uygun kavşaklarla bağlanmaktadir. Ayrica stadyum çevresi yaya dolaşim alani olarak tasarlanmiş, farkli lokasyonlarda yeteri sayida bilet gişeleri yerleştirilmiştir. Yaya dolaşim alaninin dişinda kalan alan ise 512 ağaç ile peyzaj edilmiştir.

Süper lig ve UEFA standartlarindaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olasi doğal afetlerde ise barinak olarak kullanilabilecektir.

Teknik özellikler

Kocaeli stadyumu aAlper Aksoy Mimarlik tarafindan tasarlanmiş olup, ekibin başinda Y.Mimar Alper Aksoy bulunmaktadir. Stadyumun tabani bir elips şeklindedir. Enine ekseni 200 metre, boyuna ekseni ise 238 metredir. Yayalarin dolaşim alanlariyla servis ve araç dolaşim alanlari birbirinden ayri olarak çözülmüş ve stadin daha rahat çalişmasi sağlanmiştir.

Stadin araziye konumlanmasi kuzey-güney doğrultusundadir. Toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşik 11.000, oturum alani ise 34.000 metrekaredir. Stadyumda türkiye'de benzer inşaatlarda olduğu gibi dökme beton kullanilmiş oturma basamaklari ise prefabrik beton kullanilarak inşa edilecektir.

İki kademe olarak yapilan tribünlerin alt kismi yaklaşik 22 derece eğimlidir. Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayi tam olarak görebilmesi amaçlanmiştir. Basamaklarin kot yüksekliği alt kademede 37 cm dir. Kot yüksekliği üst kademedeyse eğim 30 derece ve üstünde olduğundan dolayi 50 cm ve üzeridir.

Tribünlerin sahaya yakinliği UEFA kriterlerine uygundur. Kocaeli stadyumu'nda tribünlerin oyun alanina en yakin noktasi 7.5 metredir. Bu sayede hem reklam panolarinin rahatça saha içine konmasi hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansin rahatlikla saha içine girmesi amaçlanmiştir. Dolaşim alanlari stat duvarindan itibaren 18 m genişliğinde yapilmiştir. Stadin etrafindaki trafik alani da göz önüne alindiğinda toplam stadyum alani 43 bin metrekareye ulaşmiştir. Tribün katlari arasinda localarla birlikte toplam 500 kişiye hizmet sunabilecek restoranlar, foot-court büfeler inşa edilecektir. Alt ve üst tribünlerin arkalarinda geniş dolaşim alanlari bulunmaktadir. Bu dolaşim alanlarinda ayni anda yaklaşik 35 bin kişiye hizmet verebilecek büfe ve tuvaletler yer almaktadir.

Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu Resimleri

Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu Resimleri

Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu Resimleri

Kocaeli Stadyumu

Kocaeli Stadyumu Resimleri